TPSE226M035R0300
Mfr.Part #:
TPSE226M035R0300
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 2917(7343 Metric) SMD/SMT 22 µF 20 % 35 VDC
ParameterValue
Capacitance22 µF
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mΩ
Height - Seated (Max)4.3 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
Voltage Rating35 VDC
RoHSCompliant
PolarityUnidirectional
Dielectric MaterialTantalum
FeaturesGeneral Purpose
TypeMolded
Mounting StyleSurface Mount, PCB
lead free statusLead Free
operating temperature125 °C
pin count2
rohs statusCompliant
case package7343-43
reach svhc complianceNo SVHC
size width4.30 mm
size length7.30 mm
size height4.10 mm
voltage rating dc35 V
capacitance tolerance20 %
equivalent series resistance esr300 mΩ